Dec 242013
 

 Kültür Mirası Haritası

Erhan Tatlici | 

Dünyanın Kültür Mirası haritası oluşturulurken aslında önemli olanın sadece sahip olunan değerler değil bu değerlerin nasıl kullanıldığı ve sunulduğu da önem arzediyor.

Ingiltere’de günlük olarak yayınlanan The Independent gazetesi Dünya Kültür haritasını çıkarmış ve ilginç sonuçlara ulaşmış. Bence bizim Kültür Bakanlığının birçok konuda örnek ve hedef olarak alması gereken konular işte bunlar olmalı. Örneğin dünya üzerinde bu kadar çok kültürel mirasa sahip başka ülke yokken hala daha en çok ziyaret edilen müzeler arasında yokuz. Bu durum çok iyi tahlil edilmeli. Geçenlerde duyduğum bir tespit beni hem üzdü hem düşündürdü, hepimizi düşündürmeli. Santral Istanbul bildiğiniz gibi konum itibariyle İstanbul’un en güzel yerilerinden birinde . Ancak Santral Istanbul‘u ziyaret eden kişilerin birçoğu içerisinde bulunan Cafe ‘de vakit geçirmek için oraya gidiyormuş ve bu Cafe kapatılsa birçok kişinin tercihi olmaktan çıkacakmış. Tamam müzeleri özendirmek güzel ama bizi müzeye en çok çeken obje Cafe olmamalı icon sad Dünya Kültür Mirası Haritası

Şimdi dünya üzerindeki En’lerin listesine birlikte bakalım.

Dünya üzerinde en fazla canlı müzik mekanını barındıran şehir 510 adet mekan ile Los Angeles .

WaltDisneyConcerthall Dünya Kültür Mirası Haritası

 

En fazla kitapçı ise 1675 ile Tokyo‘da…

Kitapci Dünya Kültür Mirası Haritası

Dünya üzerinde en fazla tiyatro 420 adet ile New York‘ta,

NY Theatre Dünya Kültür Mirası Haritası

En fazla devlet kütüphanesi ise 477 adet ile Paris‘te.

Paris National library Dünya Kültür Mirası Haritası

Dünya üzerinde en fazla restaurant 150 bin adet ile Tokyo‘da,

En fazla sanat galerisi 1046 adet ile Paris‘te,

En fazla müze de 221 adet ile Los Angeles‘ta.

Natural History Museum of Los Angeles Dünya Kültür Mirası Haritası

Dünyanın en çok ziyaretçi çeken film festivali ise 485 bin kişi ile Berlin film festivali.

Berlin Film Festivali Dünya Kültür Mirası Haritası

Birkaç ilginç bilgi de verelim : En çok atari salonu 997 adet ile Tokyo’da icon smile Dünya Kültür Mirası Haritası Aslında 90′ların başında liste yapılmış olsa idi bu ünvan bizde olabilir diye düşünüyorum.

Dünyanın yabancı ülkede doğup en yüksek oranda yaşadığı şehir %49 ile Toronto (burada hiç yerli yokmuş dostum icon smile Dünya Kültür Mirası Haritası )

Özetleyecek ve tekrarlayacak olursak işte odaklanmamız gereken alanlar bunlar olmalı. Yani yıkıp yenisini yapmak yerine yanına yenilerini nasıl ekleyebiliriz önemli olan bu. Umarım bir gün bu odağı yakalayabiliriz.

 

 

 Posted by at 19:09

Sorry, the comment form is closed at this time.